Biuro rachunkowe a obsługa firm

Kto właściwie korzysta z biur rachunkowych? Teoretycznie z usług takich miejsc mogą skorzystać także i osoby prywatne, np., kiedy muszą rozliczyć PIT. Jednak zazwyczaj typowe biuro rachunkowe kieruje swoja ofertę do firm. Oczywiście do firm z różnych sektorów.

Podatkowa obsługa firma to bardzo szerokie zagadnienie. Wiadomo, że inaczej wygląda księgowość w przypadku małych firm, a inaczej już, gdy chodzi o duże przedsiębiorstwa. Stosunkowo mało pracy ma biuro rachunkowe, gdy chodzi  o firmy jednoosobowe. Tutaj trzeba tylko rozliczyć przychody, koszty, wypełnić księgę przychodów i rozchodów. Inaczej wygląda sytuacja, gdy chodzi o duże firmy, które zatrudnia pracowników. W takim przypadku biuro rachunkowe zajmuje się z reguły nie tylko kwestiami stricte podatkowymi, ale również i wyliczeniem płac, płaceniem składek ZUS itp. Bardzo ważnym elementem oferty jest pomoc w założeniu firmy. Zazwyczaj biuro rachunkowe może pomóc przebrnąć przez żmudne kwestie formalne, które się z tym wiążą.

Jak wygląda płatność za usługi biura rachunkowego? Zazwyczaj jest jakaś opłata startowa za comiesięczną obsługę. Do tego dolicza się opłaty za obsługę każdego doniesionego przez klienta dokumentu, za rozliczenie umów cywilnoprawnych i inne podobne usługi.