Urlop wychowawczy

Happy parents playing with baby boyUrlop wychowawczy jest szczególnym rodzajem urlopu, przyznawanego matce lub ojcu dziecka, będacyhch pracownikami zatrudnionymi n umowę o pracę. Urlop wychowawczy nie należy się osobom zatrudnionym na podstawie umowy – zlecenia czy innych umów o świadczenie usług. Urlop wychowawczy udzielany jest w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, nie dłużej niż do ukończenia przez nie czwartego roku życia i nie dłużej niż przez okres trzech lat.

Aby pracownikowi został przyznany urlop, musi on być zatrudniony na umowę o pracę minimum sześć miesięcy, przy czym wliczane są do tego czasu okresy poprzedniego zatrudnienia, nie wlicza się natomiast okres korzystania z urlopu bezpłatnego. Pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego bez obaw o zatrudnienie.

Pracodawca nie może bowiem w trakcie tego urlopu wypowiedzieć pracownikowi umowy o prace, a po jego powrocie z urlopu, ma obowiązek skierować go na to samo stanowisko pracy, bądź zbliżone, na którym pracownik nie będzie zarabiał mniej i na którym będzie korzystał z posiadanych kwalifikacji. Urlop wychowawczy może ulec skróceniu na wniosek pracownika, w tym celu pracownik zobowiazny jest złożyć pisemny wniosek o skrócenie urlopu. Przebywanie na urlopie wychowawczym daje pracownikowi możliwość podejmowania zatrudnienia. Zatrudnienie to pracownik może podjąć bądź u swego dotychczasowego, bądź u nowego pracodawcy. Zatrudnienie to może nastąpić w dowolnej formie.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *