Wady korzystania z urlopu bezpłatnego

student_w_pracy-34ba8Pracownik, który decyduje się na skorzystanie z możliwości wzięcia urlopu bezpłatnego, musi liczyć się z konsekwencjami, jakie niesie ze sobą taka decyzja. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, urlop ten nie jest płatny, zatem pracownik nie otrzymuje za niego za czas korzystanie z niego żadnego wynagrodzenia. W przypadku, gdy pracownik decyduje się na ten urlop, bo znalazł tymczasowe źródło dochodu, nie stanowi to przeszkody.

Zawsze jednak trzeba się liczyć z sytuacjami losowymi, w których wykonywanie planowanej pracy tymczasowej może na skutek różnych okoliczności nie dojść do skutku. Trzeba w tym przypadku pamiętać, ze pracownik nie może po prostu powrócić z urlopu bezpłatnego i wrócić do pracy. Może skrócić okres przebywania na urlopie bezpłatnym, ale musi ten fakt pzredyskutowac z pracodawcą i dopiero po uzyskaniu jego akceptacji, powrócić do pracy.

W czasie urlopu bezpłatnego, pracownik nie ma opłacanych skałdke na ubezpieczenie społeczne. Po trzydziestu dniach od momentu rozpoczęcia urlopu bezpłatnego, kończy się dla niego także okres podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zatem jeśli dana osoba chciałaby być objęta tym ubezpieczeniem, powinna udać się do oddziału NFZ i podpisać umowę o objecie dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Przebywając na urlopie bezpłatnym, pracownik musi się również liczyć z proporcjonalnym zmniejszeniem przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *